چاپ
ارسال به دوست

سرپرست اداره كل دامپزشكي استان ايلام تشريح كرد:

عملکرد و خدمات دامپزشکی ايلام در نيم سال اول 99

به گزارش روابط عمومي اداره كل دامپزشكي استان ايلام، دكتر پورنجف سرپرست اداره كل دامپزشكي استان به تشريح عملكرد اين اداره كل در 6 ماهه نخست سال جاري پرداخت.

دكتر پورنجف در اين خصوص گفت: ارزش سرمايه دامي استان شامل دام ، تأسيسات و تجهيزات بيش از 3500 ميليارد تومان بوده و ساليانه بيش از 170 هزار تن انواع فرآورده هاي خام دامي به ارزش حدود 2500 ميليارد تومان در استان توليد مي شود.

وي افزود: وظيفه دامپزشكي حفظ و حراست از اين سرمايه دامي ، تأمين بهداشت دام و كنترل و پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي دامي و مشترك بين انسان و دام و تأمين بهداشت فرآورده هاي خام دامي و نهايتاً تأمين سلامت و امنيت غذايي جامعه است.

سرپرست اداره كل دامپزشكي استان ايلام ادامه داد: برابر اعلام سازمان بهداشت جهاني (WHO) از ميان 1709 عامل بيماريزا و عفوني براي انسان ، كه تاكنون شناخته شده اند ، 832 عامل بين انسان و دام مشترك بوده و از طريق دام بيمار يا مصرف فرآورده هاي آلوده به انسان منتقل مي شوند . همچنين بيش از 90% آلودگيهاي انگلي در انسان منشاء دامي داشته و بيش از 60 % بيماريهاي نوپديد و بازپديد نيز مشترك بين انسان و دام بوده و از دام به انسان سرايت پيدا مي كنند.

 وي با تاكيد بر نقش واكسيناسيون در پيشگيري از بيماري هاي اظهار كرد: در استان ساليانه بين 6 تا 7 ميليون نوبت سردام بر عليه انواع بيماريهاي دامي و بيماريهاي مشترك بين انسان و دام به صورت رايگان واكسينه مي شوند.

دكتر پورنجف افزود: ارزش ريالي نهاده هاي رايگان مصرفي در استان شامل واكسنها و فرآورده هاي بيولوژيك اختصاص يافته براي مايه كوبي و تستهاي تشخيصي دام و طيور و آبزيان در طول يكسال گذشته بيش از 50 ميليارد ريال بوده است.

وي در خصوص حوزه عملكرد اداره كل دامپزشكي اضافه كرد: فعاليتهاي دامپزشكي بسيار گسترده بوده و اين اداره كل با تكيه بر شبكه گسترده واحدهاي فني و اداري در اقصي نقاط استان ( 20واحد فني و اداري ) و بهره مندي از  نيروي متخصص و متبحر و امكانات و تجهيزات مدرن و روز دنيا و با دارا بودن يكي از پيشرفته ترين آزمايشگاههاي سطح كشور ( كه فعاليتهاي مربوط به تشخيص بيماريهاي دام ، طيور و آبزيان و زنبور عسل و همچنين تشخيص آلودگيها و تقلبات خوراك دام ، انواع گوشت و شير و آناليز خوراك دام در آن انجام مي شود ) و با اجراي برنامه هاي كنترلي ، پيشگيرانه ، مبارزه و پايش و مراقبت از بيماريهاي دام طيور ، آبزيان و ... و انجام اقدامات بهداشتي و قرنطينه اي در خصوص دام و فرآورده هاي خام دامي و واكنش سريع در برابر اپيدميهاي بيماريهاي دام ، طيور و آبزيان نقش بي بديلي در حفظ و حراست از سرمايه دامي بيش از 25 هزار خانوار بهره بردار در سطح استان ، تأمين بهداشت دام و كنترل بيماريهاي مشترك بين انسان و دام ، افزايش توليد محصولات دامي و تأمين امنيت غذايي آحاد جامعه و تثبيت اشتغال موجود در اين بخش داشته است.

وي افزود: با توجه به اينكه در حوزه فنی کارهای مثبت و خوبی صورت گرفته، در زمینه اقدامات مالی و اداری نیز پیشرفت قابل توجهی داشته ایم.

دكتر پورنجف گفت: با عنايت به اینکه شیوع کرونا مشکلات عدیده ای را برای جامعه و استان ما ایجاد کرده است، گفت: تحریم های اقتصادی ظالمانه نیز بی تاثیر نبوده، اما با وجود خدمات ارزنده ای که ارائه کردیم، همچنین با پیگیری های بخش مالی در مبحث دریافت اعتبارات اقدامات جهادی در سال قبل انجام شده است.

وي در خصوص فعاليت دامپزشكي بيان كرد: پاسخگویی به مطالبات مردم در اسرع وقت از الزامات است و کارشناسان دامپزشکی استان ايلام، در دورافتاده ترین روستاها حضور فعال دارند و حتی در مناطقی که مورد قطعی کرونا ثبت شده است خدمات شایسته ای را عرضه کرده‌ایم.

اين مقام مسئول عملکرد آزمایشگاه هاي دامپزشکی استان طی نيم سال اول 99 را تشريح كرد و گفت: در بخش سرولوژی دام 695 مورد آزمایش، سرولوژی طیور بالغ بر 459 مورد آزمایش، حدود 361 مورد آنالیز شیمی و 116 مورد کشت میکروبی در عرصه کنترل کیفی آزمایشگاهی را داشته ایم.

وي افزود: اقدامات دامپزشکی استان در خصوص دارو و درمان در نيم سال اول 99  به شرح زير است: ساماندهی و احصاء آخرین وضعیت موجودی تعداد شرکت های پخش استانی فعال و غیر فعال، تهیه آمار هفتگی رصد و پایش دارو، واکسن و نهاده و جمع بندی آن و ارسال مستندات به سازمان دامپزشکی کشور، احصاء تخلفات بخش خصوصی، برگزاری جلسات مشترک با نظام دامپزشکی استان، ارزیابی عملکرد تمامی شهرستانهای استان در خصوص فعالیت در حوزه دارو درمان (خصوصی و دولتی) و امتیاز بندی آنها، به روز رسانی و تهیه آخرین فرم های کاری جهت امور نظارتی و نیز ساماندهی و به روز رسانی سامانه خدمات دارویی ( d.ivo.ir ) در استان ايلام در دستور کار قرار دارد.

دكتر پورنجف در خصوص اقدامات اداره كل دامپزشكي استان ايلام در خصوص مراقبت های دامی در مقابل انواع بیماری های دام در نيمسال نخست 99 گفت:در زمینه مراقبت بروسلوز 1684 مورد خونگيري از گاوداري هاي صنعتي و نيمه صنعتي استان صورت گرفت و مورد مثبتی نداشتیم.

وي ادامه داد: در خصوص خدمات مراقبت سرمی مشمشه بدين صورت بوده كه تعداد 10 مورد تست مشمشه(مالئين) صورت گرفته كه و مورد مثبتی ثبت نشد ودر خصوص پایش مراقبت سل (تست توبر کولین) در ايلام تعداد 2206 راس گاو تست شده و مورد مثبتي مشاهده نشد.

سرپرست اداره كل دامپزشكي استان ايلام در خصوص تعداد اعمال نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذايي اين اداره كل گفت: تعداد اعمال نظارت بر بهداشت عمومی توسط کارشناسان دامپزشکی استان ايلام در 6 ماهه اول سال 99 در مجموع بیش از 38 هزار و 712 مورد بوده و این رقم مربوط به نظارت و بازدیدهای انجام شده از مراکز تهیه، فرآوری توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی است.

وي ادامه داد: همچنين مقدار فرآورده ضبط و امحاء شده در اين مدت بیش از 3613 كيلوگرم است که در این مدت 480 واحد به مراجع قضایی معرفی شده اند و همچنین 82 واحد پلمپ شده است.

دكتر پورنجف اضافه كرد: کشتار تعداد 17 هزار و 628 راس دام سبک و بیش از 2168 راس دام سنگین را آمار کشتار در شش ماهه نخست سال 99 صورت گرفته است و بیش از 1657 کیلوگرم ضبطی نیز بدلیل مشکلات بهداشتی داشته ایم.

وي ادامه داد: تعداد طیور کشتار شده در اين مدت نیز حدود يك میلیون و 255 هزار و 270 قطعه بوده که از این تعداد بیش از 35 هزار و 973 قطعه ضبط شده است.

سرپرست اداره كل دامپزشكي استان ضمن اعلام اينكه طرح ساماندهي كشتار غيرمجاز به طور جدي تري پيگيري خواهد شد افزود: در خصوص كشتار غيرمجاز از فروردين سال 99 و در پی شیوع کرونا، مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور را به طور جدی در سطح استان شروع کردیم.

 وي بيان داشت: تداوم برخورد با کشتار غیرمجاز دام و طیور در شش ماهه نخست سال جاري صورت گرفته و امسال  برخورد جدی با متخلفان این حوزه را در برنامه داریم و به زودی با اجرای مجدد طرح مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور نظارت بر این مهم را با شدت بیشتری ادامه خواهیم داد.

او در اين خصوص گفت: جلسات متعدد در اين خصوص برگزار گرديده و اداره كل دامپزشكي استان ايلام با تمام ظرفيت خود و همیاری و همکاری ارگانهای ذیربط در راستای برخورد و جلوگیری از کشتار غیر مجاز در دام و طیور اقدامات لازم را به عمل خواهد آورد.

دكتر پورنجف در پايان  ضمن درخواست همياري از هم استاني ها برای مشارکت در مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور گفت: تا زمانی که این واحدها مشتری داشته باشند، برخورد با آنها نتیجه رضایت بخشی نمی‌دهد.

وي افزود: شهروندان گرامی بايستي با تغییر فرهنگ مصرف و آگاهی از خطراتی که با استفاده از محصول غیرمجاز، خود و خانواده و جامعه را در معرض آن قرار می‌دهیم،ما را در مقابله با این معضل بهداشتی یاری نمایند،مردم باید بدانند که با خرید از مراکز غيرمجاز ضمن تشویق متخلفین، خانواده خود را در معرض ابتلای به بیش از ۸۰۰ بیماری مشترک قرار مي دهند.

وي در پايان ضمن توصيه به اينكه شهروندان گرامي بايستي فرآورده های خام دامی مورد نیاز خود را فقط از مراکز تحت نظر دامپزشکی و تنها با مهر دامپزشكي تهیه کنند،گفت: شهروندان گرامي بايستي در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتي و كشتار غيرمجار مراتب را با شماره 1512 و يا اداره دامپزشكي شهرستان خود در ميان بگذارند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٦٦٢/
  • ٠٩:١٩ - 1399/07/22/
  • تعداد بازدید: 147

خروج