چاپ
ارسال به دوست

رئيس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور اداره كل دامپزشكي استان ايلام:

از ابتداي سالجاري تا كنون 32 ميليون دوز انواع واكسن هاي كشته و زنده براي پيشگيري از بيماري نيوكاسل در طيور صنعتي استان استفاده شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ایلام، دکتر شهرام باسامی، رئيس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور اداره كل دامپزشكي استان ايلام، با اشاره به اهمیت این بیماری در گله های طیور صنعتی گفت: بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی بسيار كشنده در پرندگان است كه داراي سه فرم تنفسي، گوارشي و عصبي بوده و اين بيماري جز بيماري هاي بومي كشور مي باشد.

وي افزود: مهمترین راه پیشگیری و مبارزه با این بیماری خطرناک، دور نگه داشتن طیور از ویروس عامل بیماری است. در چنین شرایطی اجرای قرنطینه (جدا نگه داشتن طیور حساس) همراه با رعایت کامل اصول بهداشتی، می‌تواند در کنترل بیماری بسیار مفید باشد. علاوه بر آن باید با انجام واکسیناسیون‌های لازم و به موقع، از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری نمود.

دكتر باسامي با تاكيد بر اهميت پيشگيري از اين بيماري در گله هاي طيور صنعتي اظهار داشت: از ابتداي سالجاري تا كنون 32 ميليون دوز انواع واكسن هاي كشته و زنده به صورت تزريقي، آشاميدني، چشمي و اسپري در واحد هاي صنعتي طيور گوشتي استان استفاده شده است.

وي افزود: با توجه به بومي بودن بيماري و امكان انتقال بيماري از طيور بومي به عنوان مخزن بيماري و به منظور كاهش كانون هاي بيماري در طيور بومي و صنعتي، اداره كل دامپزشكي استان ايلام به طور همزمان با كل كشور اقدام به انجام دو فاز واكسيناسيون آشاميدني عليه بيماري نيوكاسل در اواخر سال 98 و اوايل سال 99 نمود كه پيش بيني مي شود فاز سوم واكسيناسيون طيور بومي تا پايان سال 99 انجام گيرد.

رئيس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور با بيان اينكه از ابتداي سالجاري تا كنون تنها يك كانون بيماري در استان گزارش شده است افزود: تعداد كانون هاي بيماري نيوكاسل نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش داشته است.

دكتر باسامي در پايان به مرغداران توصيه كرد: با توجه به تغيير فصل و سرد شدن هوا و احتمال افزايش بروز بيماري در گله هاي مرغ گوشتي، نسبت به رعايت اصول قرنطينه و امنيت زيستي، مديريت بهداشتي فارم و واكسيناسيون به موقع طيور عليه اين بيماري اقدامات لازم را انجام دهند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٥٤٥٧/
  • ١٠:٥٠ - 1399/06/19/
  • تعداد بازدید: 17

خروج