مرحوم استاد دکتر حسین میرشمسی
  • مرحوم استاد دکتر حسین میرشمسی

 

دکتر حسین میرشمسی در اصفهان به دنیا آمد و تا پایان دبیرستان در همان شهر تحصیل کرد. سپس به دانشگاه تهران وارد و با مدرک دکترای دام پزشکی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۲۰ در مؤسسه سرم و واکسن سازی رازی شروع به کار کرد. سپس به فرانسه رفت و در ۱۳۳۰ از دانشگاه پاریس دکترای دامپزشکی گرفت. سه سال کارآموزی خود را در سه انستیتوی امریکایی گذراند و در بدو ورود به ایران معاون فنی و مسئول پژوهش و واحد تولید واکسن های مصرف پزشکی انستیتو رازی شد. میرشمسی در ۱۳۳۴ برای تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه واکسن سازی کشور اردن از سوی سازمان جهانی بهداشت دعوت شد. چند سال بعد دو مدرک ویروس شناسی خود را از مؤسسات بهداشتی لندن و نیویورک امریکا گرفت. دکتر میرشمسی هم چنین در پروژه های بین المللی بسیاری از سوی سازمان جهانی بهداشت دعوت شده است که عبارتند از :
همکاری با مؤسسه واکسن سازی پیونگ یانگ به عنوان مشاور یونیسف
استاد مدعو تدریس ویروس شناسی عمومی دانشکده دام پزشکی دانشگاه تهران
طی دوره تهیه واکسن ضد سرخک در دانشگاه بایلور امریکا
عضویت پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران
دریافت جایزه دوم پژوهش جشنواره خوارزمی
عضویت فرهنگستان علوم جهان سوم ایتالیا
دریافت لوح تقدیر و نشان درجه اول پژوهش
 
مهمترین آثار ایشان عبارتند از :
ویروس شناسی ( جایزه بهترین کتاب سال )
اصول ایمنی شناسی ( جایزه بهترین کتاب سال )
پیش گیری و درمان با واکسن و سرم
۱۱۲ مقاله علمی تخصصی به زبان های فرانسه و انگلیسی

 

 

استاد دکتر احمد شیمی
  • استاد دکتر احمد شیمی

 

استاد پروفسور احمد شیمی استاد برگزیده پنجمین همایش چهره های ماندگار کشور ، در سال ۱۲۹۴ در بروجرد متولد شد و پس از اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان شرف تهران وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۲۱ از رساله دکترای خود در این دانشگاه دفاع کرد. از جمله فعالیت های پروفسور شیمی می توان به فعال کردن آزمایشگاه باکتر شناسی و ویروس شناسی و راه اندازی بخش بیماریهای طیور دانشگاه تهران ، ارائه مقالات مختلف و متعدد علمی به سمینارها و کنفرانسهای داخلی و خارجی ، تالیف و ترجمه ۱۵ عنوان کتاب در زمینه های ویروس شناسی ، میکروبشناسی ، بیماریهای عفونی ، ایمن شناسی و بیماریهای طیور نام برد.

 

 

مرحوم استاد دکتر محمدرضا بابامخیر
  • مرحوم استاد دکتر محمدرضا بابامخیر

 

دکترای دامپزشکی از دانشگاه تهران
کارشناسی ارشد اقیانوس شناسی از دانشگاه پاریس
دکترای تخصصی علوم زیستی ( اقیانوس شناسی ) از دانشگاه پاریس
دامپزشک نمونه جهان در سال ۱۹۹۷
مرد علمی سا ل ۱۹۹۸ ( مرکز بین المللی بیوگرافی کمبریج )
مهمترین آثار ایشان عبارتند از :
بیماری های ماهیان پرورشی
ماهیان خلیج فارس
فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی

 

 

استاد دکتر حسن تاجبخش
  • استاد دکتر حسن تاجبخش

 

استاد دکتر حسن تاجبخش دوره دبیرستان را در مدرسه های علمیه و مروی تهران طی کرد و در سال ۱۳۳۵ وارد دانشکده دام پزشکی تهران و در سال ۱۳۴۰ نیز فارغ التحصیل شد. پس از خدمت مقدس سربازی در سال ۱۳۴۲ برای دوره های تخصصی به فرانسه اعزام شد و در گروه میکرب شناسی و ایمنی شناسی دانشکده دام پزشکی آلفر پاریس، تحت نظر پروفسور شارل پیله که از بزرگان دانش میکرب شناسی جهان است به کارآموزی و تحقیق پرداخت. او مدتی نیز در انستیتو پاستور شهر لیون در زمینه باکتری های بی هوازی مطالعه نمود. سپس وارد انستیتو پاستور پاریس شد و دوره های تخصصی میکرب شناسی را گذراند و در این کانون بزرگ دانش جهانی در هر دو رشته رتبه اول را احراز کرد. مدت یک سال در بخش شیمی میکربی انستیتو پاریس به هدایت مرحوم پروفسور پیر گرابار کاشف ایمونوالکتروفورز، درباره ایمنی تیموس تحقیق کرد که نتایج آن در مجله انستیتو پاریس مندرج است و از پایه های کشف سرم های ضد لنفوسیت و جلوگیری از دفع پیوند اعضا در جهان است. وی هیچ گاه خاطره محبت های گرابار را فراموش نمی کند. دکتر تاجبخش هم چنین در فرانسه دوره انستیتو تحقیقات بیماری های گرمسیری را گذراند و آن را با موفقیت به پایان برد. در سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت و به عنوان استادیار گروه میکرب شناسی دانشکده دام پزشکی مشغول به کار شد و در سال ۱۳۴۹ به عنوان دانشیار برگزیده شد. در سال ۱۳۵۳ به دعوت دانشگاه بریستول انگلستان یک سال در دانشکده دام پزشکی آن جا مشغول به کار بود که نتیجه آن دو مقاله پژوهشی ابتکاری در زمینه تهیه واکسن های مؤثر بر ضد سالمونلا دابلین است. به عنوان استاد میکرب شناسی دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۵ ممتاز شناخته شد و از آن زمان تاکنون به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران و استاد نمونه دانشگاههای کشور، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ، عضو هیئت امنای دانشگاه های جنوب غربی کشور، مدیر گروه میکرب شناسی و بیماری های واگیر دانشکده دام پزشکی و...مشغول بکار است. مهمترین آثار ایشان عبارتند از :
 
ژنتیک باکتری ها
بیماری شناسی عمومی
بیماری های حیوانات آزمایشگاهی
اصول ایمنی شناسی بنیادی
باکتری شناسی عمومی
سیر تحول علم در اسلام و ایران ( فارسی و انگلیسی )
تاریخ دام پزشکی و پزشکی ایران دوران اسلامی
شرح حال دکتر تاجبخش در کتاب های نام آوران دانش پزشکی انگلستان
نام آوران دانش دام پزشکی و پزشکی امریکا
نام آوران دانش کشاورزی و دام پزشکی انگلستان
تاریخ بیمارستانهای ایران از آغاز تا عصر حاضر
الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه ( تصحیح و تحقیق سید اسماعیل جرجانی ) 
تالیف حدود ۱۵۰ مقاله تحقیقی به زبانهای فرانسه ، انگلیسی و فارسی در مجلات معتبر بین المللی ایران و کشورهای اروپایی

 

 

مرحوم استاد دکتر رضا نقشینه
  • مرحوم استاد دکتر رضا نقشینه

 

مرحوم استاد دکتر رضا نقشینه پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در تهران به دانشکده دام پزشکی تهران وارد و به سال ۱۳۳۶ فارغ التحصیل شد. پس از عزیمت به امریکا و اخذ تخصص آسیب شناسی دام پزشکی به ایران بازگشت و با عضویت در هیئت علمی دانشکده دام پزشکی دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۳ و دانشیاری دانشکده دام پزشکی دانشگاه تهران ارتقا به سمت استادی دانشکده در سال ۱۳۵۲ را تجربه نمود. وی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و برنده جایزه بهترین پژوهش بنیادین دانشگاه تهران نیز بوده است. مهمترین آثار ایشان عبارتند از :

آسیب شناسی دامپزشکی ( تومور ها )
آسیب شناسی اختصاصی
کالبد گشایی نشخوارکنندگان

 

 

استاد دکتر محمد قلی نادعلیان
  • استاد دکتر محمد قلی نادعلیان

 

دکتر محمد قلی نادعلیان در سال ۱۳۱۵ در مهدی شهر (سنگسر سابق) متولد شد و پس از اتمام تحصیلات دوران ابتدایی در زادگاه به تهران آمد و در سال ۱۳۳۶ از دارالفنون مدرک دپیلم طبیعی دریافت نمود. سپس وارد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شد و مدرک دکترای خود را در همین رشته در سال ۱۳۴۱ اخد نمود. وی از سال ۱۳۴۸ به عنوان دستیار بخش درونی گروه آموزشی علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی مشغول به کار شد و در سال ۱۳۵۱ توانست به مرتبه استادیاری راه یابد. در سال ۱۳۵۳ جهت گذرانیدن دوره تکمیلی به فرانسه عزیمت کرد و پس از اتمام این دوره در دانشکده دامپزشکی تولوز به کشور بازگشت. سپس در سال ۱۳۵۶ به مقام دانشیاری و در سال ۱۳۷۴ به مقام استادی گروه آموزشی علوم بالینی دانشکده دامپزشکی دست یافت. دکتر محمد قلی نادعلیان در سال ۱۳۸۰ به عنوان استاد نمونه دانشگاه تهران برگزیده شد. دکتر نادعلیان دارای ۵۲ مقاله (۴۱ مقاله فارسی و ۱۲ مقاله به زبان انگلیسی و فرانسه) است که در مجلات معتبر خارجی و داخلی به چاپ رسیده است، همچنین ۵۶ مقاله (۳۷ مقاله به زبان فارسی و ۱۹ مقاله به زبان خارجی) توسط ایشان در کنگره ها و همایش های داخلی و خارجی ارائه شده است. طی این سال ها دکتر نادعلیان استاد راهنمای ۳۵ پایان نامه ی دکترای عمومی و ۷ پایان نامه ی تخصصی بود، همچنین مشاورت و داوری ۵۵ پایان نامه ی دکترای عمومی و تخصصی و هدایت و اجرای ۱۵ طرح پژوهشی در زمینه بیماری های گوارشی و عفونی را عهده دار بودند. ایشان برنده جوایز بهترین مقاله علمی و کتاب (اصول معاینه دام) می باشد. دکتر محمد قلی نادعلیان با رتبه ۲۸ استادی و سابقه ۳۵ ساله همچنان مشغول خدمت در دانشگاه تهران است.  مهمترین آثار ایشان عبارتند از :

 

ترجمه کتاب بیماری های گوسفند نیوسام مارش با همکاری محمد حسینیون، مصطفی حجازی (۱۳۵۳)
 تالیف کتاب بیماری های دستگاه گوارش نشخوار کنندگان (۱۳۵۷)
 تالیف کتاب اصول معاینه دستگاه گوارش و اعصاب در نشخوار کنندگان و تک سمیها با همکاری فریدون نورمحمد زاده و عباسعلی اطمینانی (۱۳۷۶)
 نظارت بر کتاب راهنمای کامل مراقبت از اسب و پونی ترجمه دکتر سید مجتبی سید موسوی (۱۳۸۲)
ویراستاری کتاب اصول معاینه دام به گردآوری و تدوین دکتر غلامعلی کجوری ۱۳۸۲

 

 

استاد دکتر عباس شفیعی
  • استاد دکتر عباس شفیعی

 

دکتر عباس شفیعی در سال ۱۳۱۴ در شهر اصفهان چشم به جهان گشودند. در سال ۱۳۳۸ موفق به اخذ دکترای عمومی دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شدند. در سال ۱۳۴۰ خدمت خود در موسسه رازی را آغاز نمودند. ایشان در سالهای ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۵ موفق به گذراندن دوره و اخذ گواهینامه های مختلفی شدند که اهم آنها عبارتند از: دوره ویروس شناسی در موسسه بهداشت دام خاور نزدیک ،دوره ایمنولوژی و واکسینولوژی در دانشگاه لوزان سویس ، دوره تولید واکسن زنده فلج اطفال در شوروی، دوره کنترل کیفی واکسن زنده فلج اطفال در ژاپن، دوره تولید وکنترل کیفی واکسنMMR در یوگسلاوی، دوره کنترل کیفی واکسنMMRدر سوئد، دوره کنترل نهایی واکسن فلج اطفال در انگلستان، دوره جداسازی وتشخیص انترو ویروسها در انگلستان، دوره کنترل کیفی واکسنهای مصرفی در برنامهEPIدر کنیا. سوابق علمی و دانشگاهی:استاد دکتر شفیعی در سالهای مختلف جهت تدریس دروسی همچون ویروس شناسی عمومی دانشگاه ارومیه و دانشگاه آزاد کرج، واکسنهای ویروسی مقطع phD مواد بیولوژیک انستیتو پاستور ایران، ویروس شناسی عملی دانشگاه علوم پزشکی دعوت شده و دانش خود را به دانشجویان منتقل نموده اند.از ایشان متجاوز از ۵۰ مقاله علمی در مجلات بین المللی و ملی به زبانهای فرانسه،انگلیسی و فارسی به چاپ رسیده است و در سمینارهای علمی داخل و خارج بیش از ۲۰ سخنرانی ایراد نموده اند. ایشان همچنین عضو برد ویروس شناسی وزارت بهداشت و نیز عضو برد ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس می باشند.
 
جوایز و تقدیرنامه ها: استاد دکتر شفیعی بدلیل خدمات برجسته علمی موفق به کسب جوایز و تقدیر نامه های فراوان شده اند که از جمله آنها میتوان به جایزه نهمین جشنواره خوارزمی، معرفی بعنوان چهره ماندگار، تقدیر نامه از وزیر بهداشت، رییس موسسه رازی، وزیر جهاد سازندگی، معاون وزیر جهاد سازندگی، رییس سازمان نظام پزشکی و رییس سازمان نظام دامپزشکی اشاره کرد. مسئولیت ها:
 
- رئیس بخش تحقیق و تولید واکسنهای ویروسی مصرف پزشکی موسسه رازی از سال ۱۳۵۵ به مدت سی سال.
- عضو کمیته کشوری ایمن سازی وزارت بهداشت.
- معاون انجمن ویروس شناسی (۸۰-۱۳۷۹ ).
- عضو هیات تحریریه آرشیو رازی.
- عضو کمیته تخصصی ویروس شناسی وزارت بهداشت.
- عضو کمیته تخصصی ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس.
- عضو کمیته تخصصی ویروس شناسی موسسه رازی.
- عضو کمیته پژوهشی موسسه رازی.- عضو کمیته تخصصی دامپزشکی.
- عضو کمیته آموزش موسسه رازی.

 

 

استاد دکتر علی اسلامی
  • استاد دکتر علی اسلامی

 

دکتر علی اسلامی استاد گروه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۶ بعد از طی دوره دبیرستان وارد دانشکده دامپزشکی شد و به سال ۱۳۴۲ نیز با درجه دکترا دانش آموخته گردید. پس از آن در مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی مشغول بکار شد و با گروهی از متخصصین سازمان خواروبار کشاورزی به همکاری پرداخت. از آنجایی که آن زمان کشورمان از نظر جمعیت گوسفند موقعیت قابل ملاحظه ای داشت تحقیق در مورد اپیدمیولوژی آلودگیهای انگلی دستگاه گوارش نشخوارکنندگان مورد توجه این گروه از محققین قرار گرفت تا اهمیت اقتصادی آلودگیهای انگلی را معین کنند. این مطالعه تا سال ۱۳۴۷ ادامه یافت. دکتر اسلامی در سال ۱۹۶۷ برای ادامه مطالعاتش به ایالات متحده رفت و در دانشگاه ایالتی ویسکانسین به مطالعه ای با عنوان کنترل بیولوژیکی نماتودهای دستگاه گوارش دست زد و دو سال بعد به کشورمان بازگشت. در این زمان از مؤسسه رازی به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد و با عنوان استادیار شروع به تحقیق و تدریس نمود. وی مراحل ارتقا را در سالهای ۱۳۵۲ و ۱۳۵۷ به ترتیب با عنوان دانشیار و استاد تجربه کرد و اکنون نیز که مرز ۷۰ سالگی را پشت سر نهاده همچنان با جدیت و طراوتی مثال زدنی به تربیت شاگردانی توانمند در رشته تخصصی انگل شناسی دامپزشکی اشتغال دارد.

 

 

استاد دکتر محمد رضا مخبر دزفولی
  • استاد دکتر محمد رضا مخبر دزفولی

 

دکتر مخبر دزفولی متولد 1340 (دزفول) بوده و علاوه بر دکترای عمومی دامپزشکی، دارای درجه دکترای تخصصی بیماریهای داخلی دامهای بزرگ است. وی همچنین دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران می‎باشد. ایشان علاوه بر تألیف کتاب بیماریهای گوساله ، در ترجمه کتاب طب داخلی دامهای بزرگ و معاینه بالینی دامهای بزرگ هم نقش داشته است

لینک کوتاه