• 1401/11/03 - 09:49
  • تعداد بازدید : 38
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

استان ایلام دربرخی بیماریهای مشترک انسان ودام رتبه بالایی دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ایلام، حجت الاسلام  دکترسید اسماعیل حسینی مقدم روز شنبه در نشست امنیت غذایی استان ایلام اظهار داشت: استان ایلام در برخی بیماری های مشترک میان دام و انسان رتبه بالایی را دارد که این یک هشدار جدی است.

وی افزود: بیش از هزار بیماری مشترک میان انسان و دام وجود دارد و حتی دست زدن مستقیم به گوشتی که تازه ذبح شده موجب انتقال بیماری می شود.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان  دامپزشکی کشور گفت: این تهدید جدی و کشتار غیر مجاز بیش از همه استان های دیگر وجود دارد که این امری خطرناک است.

حجت الاسلام حسینی مقدم بر برنامه ریزی و ایجاد راهکار برای جلوگیری از کشتار غیر مجاز و همچنین نگهداری گوشت تا ۲۴ ساعت بعد از ذبح در یخچال تاکید کرد.

وی افزود: باید برای جلوگیری از تعطیلی قصابی ها و مناطق عرضه گوشت فکری جدی شود تا علاوه بر فعالیت این واحدها گوشت سالم و بهداشتی در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی و حضور نهادهای فرهنگی تاکید کرد و گفت: باید برنامه بلند مدتی برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از گوشت سالم و اصلاح استفاده از کشتارهای غیر مجاز ارایه و عملیاتی کرد.

حجت الاسلام حسینی مقدم گفت: کارگروه ساماندهی کشتارگاه های استان فعال و با عرضه گوشت های سالم و بهداشتی برای حفظ سلامت مردم با بسیج همه امکانات تلاش کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم گوشت سالم و بهداشتی داشته باشیم باید حیوان در کشتارگاه ذبح و با نظارت مستقیم سلامت آن تایید شود.

وی پیشنهاد کرد با برگزاری همایش فرهنگ سازی غذای حلال، ارایه آموزش به کسانیکه با استحصال گوشت مواجه اند می توان برای امنیت غذایی و حفظ سلامت مردم تلاش کرد.

حجت الاسلام دکتربازیار مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان جهادکشاورزی استان ایلام دراین نشست با قدردانی ازخدمات دامپزشکی استان گفت: درحوزه بهداشت وسلامت گوشت تک صدائی به جائی نمی رسد ولازم است همه دستگگاههای اجرائی وفرهنگی دراین زمینه به دامپزشکی کمک کنند.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 296525
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال ایلام

admin ادمین پورتال ایلام

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه